Kupno domu – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego domu?

Każdy,  kto zastanawia się nad kupnem domu, musi wcześniej wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę, by wybrać ten najlepszy dom.

Co musimy wiedzieć przed kupnem domu?

Przede wszystkim ważna jest lokalizacja i miejscowy plan zagospodarowania. Jest to bardzo ważne, by nie powstało obok naszego domu centrum handlowe. Kolejnym krokiem jest także czas dojazdu do miasta lub miejsca pracy. Istotną rzeczą w gotowym już domu jest rodzaj ogrzewania. Jest to bardzo ważne, szczególnie w zimę . Musimy wiedzieć, jakie ogrzewanie zostało zamontowane, by móc tym samym obliczyć koszty, które poniesiemy w związku z ogrzewaniem.

Rozkład i ilość pomieszczeń jest kluczowa. Dzięki temu, że będziemy mieć dostateczną ilość pokoi, to może zdecydować na korzyść tego, że kupi się właśnie ten dom. Jeśli wybieramy piętrowy, to dobrze jest sprawdzić, czy jest łazienka na górze, by uniknąć w nocy schodzenia na dół po schodach. Dla tych, co mają samochód lub samochody, to ważną kwestią jest także parking.

Warto zadbać o to, by nasz nowy dom miał albo garaż z przygotowanymi odpowiednio miejscami, albo miał zapewnione miejsca parkingowe w niedalekiej odległości od domu. Warto także zwrócić uwagę na podpiwniczenie. Jest to szczególnie ważne na terenach, które mogą być zalewane. Dzięki temu unikniemy w porze wiosennej i jesiennej, kiedy najczęściej pada deszcz podtopień.

Formalności związane z kupnem domu – na co musimy zwrócić uwagę?

Gdy zdecydujemy się na dany dom, to trzeba przed finalizacją transakcji zajrzeć do wszystkich dokumentów, by upewnić, że własność, którą chcemy kupić, będzie tylko nasza i nie ma żadnych długów.

Dlatego pierwsze kroki należy skierować do księgi wieczystej zarówno domu, jak i działki, na której dom stoi. Będziemy mieć wówczas pewność, że wszystko należeć będzie tylko do nas i nie kupimy domu wraz z długami. Taką księgę można znaleźć w sądzie rejonowym lub nawet w Internecie.

 

Warto też zobaczyć, czy nasza przyszła działka, nie ma także służebności.

Dzięki temu unikniemy tego, że ktoś będzie musiał przejeżdżać przez nasze podwórko, by dostać się do swojego domu. Mogłoby to być na dłuższy czas uciążliwe. Dobrze jest też zajrzeć do dokumentacji technicznej i sprawdzić,  czy wszystko zostało wybudowane zgodnie z prawem.

Wszystkie dokumenty, które będziemy podpisywać, gdy zdecydujemy się na kupno domu, to trzeba robić z udziałem notariusza. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko prawnie będzie należało do nas i  to tylko my jesteśmy właścicielami domu i działki.

Autor

  • Początkowo chciał zostać sportowcem, jednak kontuzja kolana pokrzyżowała jego plany. Obecnie zajmuje się doradztwem biznesowym. Jego zadaniem jest kierować klientów ku upragnionemu celowi.

2 thoughts on “Kupno domu – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego domu?

Dodaj komentarz